TISZTELT INGATLANTULAJDONOSOK, LAKOSOK!
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 17. § (4) bekezdés szerint „a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.”
A parlagfű magvai április elejétől kezdődően tömegesen csíráznak, virágzásának ideje zömmel július vége, augusztus és szeptember hónapok. A parlagfű irtása történhet mechanikai eszközökkel (pl: gyomlálás, kapálás, kaszálás). A kézi gyomlálás és kapálás előnye, hogy teljes mértékben eltávolítja a parlagfüvet. Biztos eredményt hoz az évi többszöri, 2 cm magasságban elvégzett kaszálás, valamint a korszerű gyomirtó szerekkel végzett védekezés.
Fenti rendelkezés betartását belterületen a település jegyzője, illetve a Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság, külterületen a körzeti földhivatal a megadott határnap elteltével folyamatosan ellenőrzi. A védekezés elmaradása esetén az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv hatósági eljárást kezdeményez a mulasztóval szemben.
Belterületen a jegyző jogosult a parlagfüves ingatlanokon a helyszíni szemlét megtartani, majd a parlagfű észlelése esetén az azonnali közérdekű védekezést elrendelni. A közérdekű védekezés költsége és az egyéb, járulékos költségek az ingatlantulajdonost terhelik. A parlagfű észlelése esetén külön felszólításra nincs lehetőség, azonnal el kell rendelni a kényszerkaszálást. Az elvégeztetett kényszerkaszálás után a B-A-Z. Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága jogosult a növényvédelmi bírság kiszabására.
Aki kötelezettségének az előírt határidőn belül és felszólításra nem tesz eleget, a törvény 60 § (1) bekezdés c) pontja alapján – többször is kiszabható – növényvédelmi bírsággal sújtható, melynek összege az élelmiszerlánc felügyeletével összefüggő bírságok kiszámításának módjáról és mértékéről szóló 194/2008.(VII.31.) Kormányrendelet alapján számítandó, és a gondozatlan terület nagyságától függően 15.000 Ft-tól 5.000.000 Ft-ig terjedhet.
A bírságot és annak kamatát adók módjára a Nemzeti Adó és Vámhivatal hajtja be.
Ezúton kérek minden földhasználót, hogy- az ápolt egészséges környezet, a lakosok egészsége érdekében végezzék el területeik gyommentesítését, ápolását, valamint a folyamatos gyommentes állapot fenntartását.
Farmosi Zoltán
jegyző